O entezopati krętarza większego mówi się w sytuacji, kiedy dochodzi do patologicznych zmian w strukturze ścięgien przyczepiających się do zgrubienia występującego po zewnętrznej stronie kości udowych. Należą do grupy mięśni miednicy montażowych, które łączą krętarz większy z kością krzyżową. Warto wiedzieć, że mięśnie te biorą udział w stabilizacji miednicy podczas ruchu, a także odpowiadają za ruchy kości udowej.

 

Entezopatia krętarza większego – przyczyny

 

Entezopatia krętarza większego najczęściej występuje na skutek zaburzenia mechaniki stawów obręczy miedniczej, a także dysfunkcji aparatu więzadłowego. Zmiany entezopatyczne powstają, kiedy mięśnie tej okolicy zbyt długo ulegają nadmiernemu napięciu. Do takiej sytuacji może dojść, kiedy pacjent boryka się ze zbyt luźnym aparatem ruchowym, jeśli chodzi o stawy krzyżowo – biodrowe. Dochodzi wtedy do znacznego przeciążenia krętarza większego.

 

Entezopatia bardzo często pojawia się również na skutek zaburzonego wzorca chodzenia, wywołującego asymetrię w napięciu mięśni nóg. Także przyczyną schorzenia może być większa niż 1 centymetr różnica w długości nóg.

 

Z entezopatią bardzo często borykają się także pacjenci, u których doszło do urazów wpływających na ruchomość stawu biodrowego, kolana czy też stopy.

 

W jaki sposób leczyć entezopatię krętarza większego?

 

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zanim podejmie się proces leczenia schorzenia, koniecznie trzeba zdiagnozować jego przyczynę. Jej leczenie będzie polegać na terapii manualnej, a także ćwiczeniach, których zadaniem będzie normalizacja napięcia mięśni miedniczo – krętarzowych. Fizjoterapeuta z pewnością skupi się na przywróceniu prawidłowej ruchomości, jeśli chodzi o stawy krzyżowo-biodrowe, a także postara się zminimalizować nadmierne napięcie mięśniowe.

 

Aby móc wyleczyć skutki przeciążonych ścięgien warto skupić się na poprawie ukrwienia w miejscu, gdzie ścięgno przyczepione jest do krętarza. Terapeuci zgodnie uznają, że najlepsze efekty można uzyskać przy zastosowaniu pitoelektrycznej fali uderzeniowej.

 

Podsumowując, entezopatia krętarza większego jest schorzeniem, którego nazwa niewiele mówi większości ludzi. Tymczasem z pewnością warto wiedzieć, jak mu zapobiegać i w jaki sposób je leczyć, by nie wpływało na komfort życia pacjenta.

Comments are closed.

-escobar.com dopediu.com riagematterstokids.org