Przepisy kuchni włoskiej słyną z połączenia prostoty wykonania z najwyższą jakością produktów, takich jak makarony, owoce morza, sery, czy orzechy pistacjowe. Widocznie jest to receptą na sukces, skoro właściwie w każdym mieście na świecie znajdziemy restauracje, które w mniej lub bardziej udany sposób starają się odwzorować śródziemnomorskie dania.

Koniecznie spróbuj tego będąc w Italii!

Włosi są mistrzami zamieniania tego, co zrodziła im ziemia w siódme niebo na talerzu. Dojrzewające w słońcu Italii pomidory i oliwki są wizytówką tej części Europy oraz głównymi składnikami wszelkiego rodzaju past i oczywiście oryginalnej pizzy z pieca opalanego drewnem. Dlatego będąc na Półwyspie Apenińskim nie możesz żałować sobie glutenu. A skoro już o tym mowa, nie daj się długo namawiać na lampkę wina ze szlachetnych toskańskich pnączy, a tym bardziej na jeden z klasycznych deserów. Mocno kawowe tiramisu, czy semifreddo, które zdobią orzechy pistacjowe rozkochają Cię we włoskiej sztuce cukierniczej. 

Co jadał Ojciec Chrzestny? 

Sycylia kojarzy się wielu osób jedynie z gangsterskimi porachunkami, ale dopiero, gdy pierwszy raz zasmakuje się tamtejszych potraw można zrozumieć, czym jest napad na serce. Kuchnia na wyspie jest prosta i oparta na tym, co łatwo dostępne, zatem królują owoce morza, pizza Sfincione i orzechy pistacjowe. Większość dań można chwycić w rękę i ruszyć na dalsze eksplorowanie wąskich uliczek śladami Don Corleone, delektując się doskonałą przekąską. 

Czym jest zielone złoto Etny? 

U podnóży najwyższego wulkanu w Europie zadomowiły się na dobre, przywiezione przez Arabów w XIX wieku drzewka pistacjowe. Klimat wyspy na tyle sprzyja ich uprawie, że dziś orzechy z Bronte uznawane są za najlepsze na świecie i pieszczotliwie nazywa się je zielonym złotem, co zrozumie każdy kto skosztował chociażby „cornetto con crema di pistacchio”. Choć drzewka owocują tylko raz na dwa lata, na wyspie spotkamy dziesiątki propozycji dań, przekąsek i deserów, w których główne skrzypce grają orzechy pistacjowe. 

Skosztuj orzechowej kuchni Sycylii!

Tagliatelle z pesto, czy penne z tuńczykiem, oczywiście posypane zielonym złotem, a także pizza z mortadelą faszerowaną pistacjami, to obowiązkowe pozycje do spróbowania na wyspie. Warto jednak zostawić trochę miejsca na deser, bo dla tych na Sycylii grzechem byłoby nie zgrzeszyć. Orzechy pistacjowe są tu głównym składnikiem słodyczy, takich jak canolli, czyli smażonych na głębokim tłuszczu ciastek nadziewanych kremem z ricotty, granit oraz najlepszych na świecie lodów. 

Zobacz także https://internetowo.eu

Comments are closed.