Jeśli zastanawiasz się nad wykonaniem testu, jakim jest badanie kariotypu i szukasz informacji na jego temat, jesteś w doskonałym miejscu. Kariotyp to zbiór chromosomów, które u każdego człowieka definiują wiele istotnych cech, dlatego jego analiza pozwala na wykrycie oraz ewentualne leczenie wielu chorób genetycznych. 

Badanie kariotypu – jakie są wskazania do jego wykonania?

Jeśli zastanawiasz się, czy badanie kariotypu jest wskazane w Twoim przypadku, a razem z partnerem staracie się o dziecko – odpowiedź brzmi tak! Dokładne badanie kariotypu pozwoli ustalić, czy w kariotypie rodziców występują jakiekolwiek nieprawidłowości, które w przyszłości podczas starań o dziecko mogłyby niekorzystnie wpłynąć na jego rozwój oraz zdrowie już po urodzeniu. Jeśli starania o dziecko nie przynoszą efektów od dłuższego czasu, badanie kariotypu może także wskazać, czy anomalie występujące w kariotypie rodziców mogą być przyczyną niepłodności jednego lub obojga z nich.

Badanie kariotypu po poronieniu

Badanie kariotypu często zalecane jest także kobietom oraz ich partnerom starającym się o dziecko, w sytuacji powtarzających się częstych poronień. W takim przypadku badanie kariotypu pozwoli na ustalenie, czy nawracające poronienia mają związek z nieprawidłowościami kariotypu pojawiającymi się u rodziców. Wynik badania da możliwość wdrożenia odpowiedniej terapii i pozwoli na uniknięcie kolejnych stresujących oraz ciężkich dla obojga rodziców sytuacji w przyszłości. 

Badanie kariotypu w diagnozie niepłodności 

Kariotyp każdego z nas jest inny, jednak niektóre występujące w nim nieprawidłowości mogą być przyczyną tych samych schorzeń i dolegliwości. Jedną z nich może być np. niepłodność, dlatego dokładna analiza kariotypu pozwala lekarzowi na ustalenie czy niepowodzenia w staraniach o dziecko, wynikają właśnie z anomalii w kariotypie któregoś z rodziców. 

Badanie kariotypu – gdzie je wykonać?

Badanie kariotypu wykonaj w certyfikowanym laboratorium, które posiada wszystkie niezbędne certyfikaty – dzięki temu będziesz mieć pewność, że wynik badania będzie jednoznaczny, a samo badanie zostało wykonane staranie oraz przy użyciu materiałów najlepszej możliwej jakości.

Comments are closed.