Samochód to dla wielu osób nie tylko środek transportu, ale też element niezbędny do codziennego życia – zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Odpowiednie zabezpieczenie takiego mienia jest kluczowe dla poprawienia naszego komfortu. Jakie ubezpieczenie samochodu wybrać, by móc podróżować bezpieczniej i bardziej komfortowo?

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu OC

Polskie prawo narzuca na każdego posiadacza pojazdu mechanicznego konieczność wykupienia polisy OC – brak tego dokumentu może skutkować nie tylko wysokimi mandatami, ale też koniecznością opłacenia szkód wyrządzonych przez nas na drodze. W praktyce, ubezpieczenie samochodu ma chronić interesy innych użytkowników drogi – to właśnie z polisy opłacane są naprawy czy leczenie wynikłe w wypadku, spowodowanym przez właściciela polisy. Czy polisa OC ma stałą cenę? Nie – i bardzo często dziwi to posiadaczy samochodów. Cena ubezpieczenia jest zmienna i zależy od wielu czynników. Podstawowym czynnikiem jest oczywiście wiek kierowcy oraz jego doświadczenie w prowadzeniu pojazdów. Starszy kierowca może liczyć na niższą cenę polisy, młodzi ludzie, którzy dopiero uzyskali uprawnienia zapłacą więcej. Na cenę wpływa również miejsce rejestracji samochodu, wiek i marka pojazdu, jego pojemność. Obniżenie ceny polisy jest możliwe poprzez stosowanie zniżek – nabywamy je w czasie kolejnych lat bezkolizyjnej jazdy.

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu

Samochód może być ubezpieczony również na inne sposoby. Dzięki autocasco możliwe jest odzyskanie środków na naprawę własnego samochodu, jeśli doszło do kolizji (również z naszej winy), zarysowania, jeśli samochód został uszkodzony na postoju czy w wyniku działania sił natury. Ubezpieczenie samochodu AC można dopasować do własnych potrzeb.

Comments are closed.