Wazektomia jest zabiegiem urologicznym, który ma na celu redukcję do minimum szans na zajście w ciążę przez partnerkę. Wykonanie tej procedury wymaga od pacjenta poddania się mikrochirurgicznemu zabiegowi, który dotyczy przecięcia nasieniowodów, ich podwiązania i zabezpieczenia przed ewentualną rekanalizacją. W zależności od indywidualnych predyspozycji i możliwości kliniki pacjent może zdecydować się na zabieg metodą tradycyjną lub tak zwaną metodą “bez skalpela”, kiedy to nie przecina się skóry celem dostania się do nasieniowodów. Zawsze jednak trzeba mieć na uwadze, iż jest to procedura chirurgiczna, która wymaga czasu na rekonwalescencję. Czy zatem po wazektomii pacjent może uprawiać sport?

Jak przebiega zabieg wazektomii?

Zrozumienie całej istotny omawianej procedury oraz potrzeby rekonwalescencji po jej przeprowadzeniu jest kluczowe, aby zdecydować się na wazektomię w pełni świadomie i pozwolić sobie na regenerację po jej wykonaniu.

 

Pacjent, który jest po rozmowie z lekarzem, ma miejscowo aplikowane znieczulenie, aby zmniejszyć odczuwany dyskomfort. Następnie nacina się skórę w okolicy moszny bądź dokonuje się niewielkiego jej nakłucia, aby kolejno uwidocznić nasieniowody i dokonać ich przecięcia. Przeważnie dodatkowo wycina się kilka milimetrów nasieniowodów i dokonuje ich zamknięcia.

 

W zależności od potrzeby, zakłada się szwy wewnętrzne oraz szew zewnętrzny. W przypadku metody bez skalpela nie ma konieczności stosowania szwu na skórze, gdyż bardzo szybko powraca ona do swojej wcześniejszej formy.

 

Po zabiegu pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe. Powinien także zakładać specjalną bieliznę uciskową, tymczasowo wstrzymać się od współżycia, zrezygnować z sauny, opalania i basenu. Czy jednak konieczne jest zaprzestanie aktywności fizycznej?

Dlaczego uprawianie sportu po wazektomii nie jest wskazane?

Uprawianie sportu po wazektomii nie jest zabronione, jednak ze względu na potrzebę odpoczynku i regeneracji organizmu lekarze rekomendują swoim pacjentom wstrzymanie się od aktywności fizycznej na około 14 dni po przeprowadzeniu całej procedury.

 

Wynika to chociażby z tego, iż dochodzi do ingerencji chirurgicznej w organizmie pacjenta, która może powodować krótkotrwały obrzęk, czy dolegliwości bólowe. Lepiej również zrezygnować ze sportu, jeśli zostały założone szwy, aby rana mogła się szybko i prawidłowo zagoić. Naruszenie rany może zwiększać ryzyko infekcji i wzmagać ból.

 

Aktywność fizyczna może także zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia krwawienia z powodu naruszenia szwów. Utrudnione gojenie może natomiast skutkować powstawaniem krwiaków i utrzymywaniem się obrzęków.

Jak postępować bezpośrednio po wazektomii?

To ważne, aby słuchać swojego organizmu i zapewnić sobie czas na odpoczynek. Przez pierwsze kilka dni po zabiegu można stosować zimne okłady, aby zredukować opuchliznę i zmniejszyć ból. 

 

Pierwsze łagodne i nieobciążające organizmu ćwiczenia można zacząć wykonywać około siedem dni po wazektomii. Można rozważyć spacery i stopniowo, bez pośpiechu zwiększać intensywność prowadzonych treningów. Najlepiej jednak ze sportem wstrzymać się do wizyty kontrolnej i dopiero po badaniach wspólnie z lekarzem ustalić, czy wprowadzenie aktywności fizycznej będzie sprzyjać kondycji zdrowotnej organizmowi pacjenta. 

 

Należy mieć na uwadze, iż wiele zależeć będzie od indywidualnych predyspozycji organizmu mężczyzny, który poddał się wazektomii, a także od progresu w gojeniu się rany i ogólnej reakcji na zabieg.

 

W kwestii sportu warto kierować się zaleceniami i dokładnymi wytycznymi lekarza prowadzącego. W razie potrzeby dobrze jest rozważyć dodatkową konsultację, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Niemniej jednak średni czas rekonwalescencji potrzebny do pełnego powrotu do zdrowia to około dwa tygodnie. Dlatego też dobrym pomysłem jest rozważenie wszystkich za i przeciw, zanim powróci się do pełnowymiarowego treningu.

 

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy zabieg wazektomii jest dla Ciebie, umów się na konsultację w Klinice Novoderm w Łodzi.

Comments are closed.