Ze względu na wysokie koszty, perspektywa wymiany sprzęgła nie jest tym, czego chcielibyśmy doczekać w trakcie użytkowania swojego samochodu. Co prawda, przy jego odpowiedniej eksploatacji z powodzeniem wytrzyma ono dziesiątki, a nawet setki tysiące kilometrów. Wcześniej czy później trzeba go będzie jednak wymienić. Bo tak jak i inne części pojazdów i ta się w końcu wyeksploatuje. Jakie są objawy awarii sprzęgła? I dlaczego warto postawić na jego kompleksową wymianę? Ile kosztują zestawy sprzęgła?

Wymiana sprzęgła – objawy awarii

Zadaniem sprzęgła jest umożliwienie zmiany biegów. I dopóki sprzęgło działa płynnie, a biegi gładko wchodzą na swoje miejsce, to o sprzęgle praktycznie nie myślimy. I taki stan rzeczy może trwać naprawdę bardzo długo, ponieważ sprzęgło ze swojej natury jest częścią bardzo wytrzymałą. Niestety na jego trwałość wpływa zarówno każda zmiana biegu, jak i jego nieodpowiednie użytkowanie. A przede wszystkim nieuzasadnione i niepotrzebne korzystanie ze sprzęgła np. w czasie rozpoczynania hamowania czy przy skręcaniu. Tak samo szkodliwe jest dla niego gazowanie i jazda na półsprzęgle.

Do najbardziej oczywistych objawów wskazujących na wyeksploatowanie się sprzęgła należą:

  • problemy z wbiciem biegu 
  • ślizganie się sprzęgła
  • wysokie łapanie sprzęgła (sprawne sprzęgło umożliwia wbicie biegu dopiero po pełnym wciśnięciu pedała)
  • wibrowanie lewarka do zmiany biegów
  • szarpanie autem przy ruszaniu
  • zgrzyty w skrzyni biegów w czasie wbijania biegu

Przy czym problemy z samym pedałem sprzęgła np. jego zablokowanie czy kłopoty z odbijaniem mogą wynikać również z awarii pompy sprzęgła, która jest częścią sprzęgieł hydraulicznych lub w starszych modelach aut, awarii linki sprzęgła.

Zestaw sprzęgła, jakie elementy?

Kiedy zauważymy problemy ze sprzęgłem, nie warto czekać na rozwój wydarzeń, bo na pewno nie będzie to nic przyjemnego. Awaria sprzęgła może bowiem całkowicie unieruchomić auto. Łącznie z brakiem możliwości wbicia na bieg jałowy. Wtedy już nie obejdziemy się bez lawety. Dlatego sprzęgło wykazujące objawy zużycia należy koniecznie wymienić. I naprawdę w tym przypadku lepiej nie oszczędzać na wymianie poszczególnych podzespołów. Bo nawet jeśli za awarię odpowiada jeden z elementów, to żywotność wszystkich jest dość zbliżona. Możemy zatem mieć pewność, że w najbliższym czasie padną po kolei wszystkie pozostałe.

Dlatego też przy wymianie tej części warto postawić na kompletne zestawy sprzęgła, w skład których wchodzi z reguły:

  • tarcza sprzęgła
  • łożysko oporowe

W wielu zestawach znajduje się też tarcza dociskowa sprzęgła. W przypadku samochodów wyposażonych w koła zamachowe dwumasowe, także i ten element wchodzi w skład zestawu. Zaleca się bowiem w takim przypadku również wymianę koła dwumasowego na nowe.

Koszty zestawu sprzęgła

Ceny zestawów sprzęgła są niezwykle zróżnicowane i zależą zarówno od modelu samochodu i rodzaju silnika, jak i od producenta oraz jakości samego produktu. W celu zobrazowania sobie tego, jak wygląda dokładny rozstrzał cenowy, warto zajrzeć na stronę sklepu internetowego Ucando.pl z częściami do samochodów. Znaleźć tam można zarówno oryginalne części, jak i ich jakościowe zamienniki – w tym przypadku kompleksowe zestawy sprzęgieł.

Comments are closed.