Posiadacze pojazdów mechanicznych powinni być świadomi, jak ważne jest posiadanie ważnej polisy OC. Ubezpieczenie samochodu w tej formie jest w Polsce wymagane przez prawo! Ubezpieczenie samochodu OC pozwala na legalne poruszanie się po polskich drogach. Co musimy wiedzieć o ubezpieczeniu OC?

Czy ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe?

W Polsce ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe – każdy posiadacz pojazdu mechanicznego zobligowany jest do wykupienia rocznej polisy OC, która w założeniu ma chronić interesy innych użytkowników drogi. Warto wiedzieć, że poza obowiązkową polisą OC na polskim rynku zakupić można również polisy nieobowiązkowe, takie jak AC czy Assistance. Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu w formie OC to polisa, która sprawdzana jest podczas każdej kontroli drogowej. Brak polisy lub też nieważna polisa naraża kierowcę na wysokie kary finansowe oraz kary. W przypadku spowodowania kolizji czy wypadku i braku ważnej polisy, to sprawca musi opłacić wszelkie szkody z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie samochodu – jaki jest jego koszt?

Najczęściej zadawanym pytanie dotyczącym polisy OC jest koszt. Tu powinniśmy pamiętać, że koszty ubezpieczenia nie są stałe. Wysokość ceny polisy zależy od wielu czynników, w tym wieku, marki i pojemności silnika samochodu, ale też wieku kierowcy i posiadanych przez niego zniżek. Na cenę polisy może mieć również wpływ miejsce rejestracji samochodu. Możliwe jest obniżenie ceny polisy dzięki zbieranym przez kolejne lata zniżkom za bezkolizyjną jazdę. Warto też mieć na uwadze, że młodzi kierowcy, którzy nie posiadają nazbieranych zniżek, zapłacą za polisę OC najwięcej. Najczęściej kupowaną jest polisa OC roczna, istnieje jednak możliwość zakupu polisy krótkoterminowej, trzydziestodniowej.

Comments are closed.