Codzienna dieta powinna być zróżnicowana i dopasowana do konkretnych potrzeb zdrowotnych i żywieniowych. Warto korzystać z produktów sezonowych – są one łatwo dostępne, ale też w atrakcyjnych cenach. Szukając sposobów na zmiany w sposobie żywienia, warto przyjrzeć się znanym i zapomnianym przepisom, ale też dietom, które mogą całkowicie zrewolucjonizować to, jak jemy.

Klasyczne dania mięsne

Zgodnie z zasadami zdrowego żywienia, dania mięsne powinny stanowić niewielki procent tego, co spożywamy w ciągu całego tygodnia. Warto też pamiętać, by wybierać mięso pierwszego gatunku, świeże, pochodzące ze sprawdzonych źródeł. Wśród najchętniej wybieranych przez Polaków mięs wymienia się białe mięso kurczaka i indyka. Świetnie sprawdzi się ono jako dodatek do makaronów, ryżu, ale też klasycznych dań podawanych z ziemniakami czy kaszą. Szukając przepisu na niebanalne dania z użyciem mięsa, warto zwrócić uwagę na przepis na sznycel wiedeński – wiener schnitzel należy do klasycznych dań, które znane są w całej Europie. Odpowiednio przygotowany sznycel wiedeński powinien łączyć zarówno soczystość, jak i kruchość mięsa.

A może kuchnia wegetariańska?

Coraz więcej osób decyduje się na przejście na dietę wegetariańską lub wegańską. Powodem są względy etyczne, ale również wskazania lekarskie czy też chęć ograniczenia białka odzwierzęcego. Samodzielne przygotowywanie dań wegetariańskich jest z pewnością znacznie prostsze niż jeszcze dziesięć lat temu. W sklepach warzywnych półki uginają się od świeżych warzyw i owoców. W marketach bez trudu znaleźć można produkty bez elementów pochodzenia zwierzęcego, co znacząco ułatwi codzienne gotowanie. Dobrym pomysłem może być też korzystanie z szerokiej oferty marek oferujących wegetariańskie posiłki – są one dostępne w marketach. Dieta wegetariańska powinna iść w parze ze stałym monitorowaniem poziomu żelaza w organizmie. Złe przygotowanie do takiej diety może również skończyć się anemią!

 

 

Comments are closed.