W motoryzacji bardzo często bywa tak, że jeden niepozorny element, ma znaczenie wręcz kolosalne dla sprawnego funkcjonowania pojazdu. Niezaprzeczalnie do tego typu podzespołów zaliczyć należy regulator napięcia, który jest częścią alternatora. Jego awaria może wyrządzić poważne szkody. Za co dokładnie odpowiada ten niewielki obwód i jak rozpoznać, że coś z nim jest nie tak? 

Co robi regulator napięcia?

W tym przypadku sprawa jest niezwykle jasna i tak jak sama jego nazwa wskazuje, regulator napięcia jest częścią alternatora, która ma za zadanie regulować poziom napięcia prądu, produkowanego i przekazywanego przez alternator do akumulatora (oraz pozostałych układów elektrycznych samochodu). Utrzymanie napięcia na tym samym poziomie niezależnie od niskich czy wysokich obrotów silnika jest bowiem niezwykle ważne. 

W innym przypadku instalacja elektryczna w naszym samochodzie nie tylko przestanie sprawnie funkcjonować, ale uszkodzeniu mogą ulec inne podzespoły – w tym przede wszystkim akumulator oraz sam alternator. Przy czym w nowych samochodach awaria regulatora może skutkować całkowitym unieruchomieniem pojazdu. Warto zatem kontrolować jego prawidłowe działanie, tym bardziej że objawy jego awarii można po prostu zauważyć w trakcie użytkowania samochodu.

Najczęstsze awarie regulatora napięcia

Regulator napięcia jest częścią, która z czasem podlega wyeksploatowaniu. Oznacza to, że wcześniej czy później będziemy musieli wymienić regulator napięcia na nowy. Objawami jego nieprawidłowego funkcjonowania mogą być m. in. gwałtowne skoki napięcia w czasie jazdy, mrugające światła, problemy z działaniem wskaźników na desce rozdzielczej i spalające się żarówki. Najczęściej usterki regulatora objawiają się w postaci zwiększonego ponad normę napięcia, które może doprowadzić do przeładowania, a tym samym zniszczenia akumulatora. Ten ostatni już etap dosłownie wyczujemy nosem, ponieważ przeładowany akumulator wydziela swąd siarki.

Jeśli nie mamy pewności, czy niepokojące problemy z instalacją elektryczną samochodu są związane z regulatorem napięcia oraz pracą alternatora, można po prostu zmierzyć napięcie prądu płynącego do akumulatora, za pomocą dedykowanego do tego celu miernika uniwersalnego. Prawidłowe nie powinno przekraczać zakresu 13,8 – 14,5 V. Przy czym pomiaru należy dokonać na uruchomionym samochodzie.

Regulator napięcia – naprawa czy wymiana?

W przypadku awarii regulatora napięcia nie musimy obawiać się bardzo wysokich kosztów naprawy. Część ta kosztuje zazwyczaj około 100-150 zł, zatem warto od razu wymienić ją na nową (sprawdź dokładne ceny regulatorów w sklepie online iParts.pl). Zniszczony np. zalany czy uszkodzony regulator napięcia raczej nie nadaje się już do regeneracji i ponownego użytku. 

Trzeba pamiętać o tym, że o ile sam regulator napięcia jest niepozorny i niezbyt drogi to jego zamontowanie wymaga nieco pracy. Dlatego lepiej już zrobić to raz, a porządnie. Ważne jest także odpowiednie podłączenie regulatora napięcia. Błędny montaż może bowiem doprowadzić do zwarcia i jego ponownego uszkodzenia.

Comments are closed.

-cccv.org ent-access.com zobacz więcej