Czy wiedziałeś, że przez stolarkę okienną ucieka nawet 30% ogrzanego powietrza? Zminimalizować straty mają szczelne okna energooszczędne. Czy nowoczesne modele faktycznie sprawdzają się lepiej niż tańsze, klasyczne okna? Jakimi parametrami się wyróżniają? Czy opłaca się kupować okna energooszczędne? Sprawdź nasze rady!

Energooszczędne, czyli jakie?

Najważniejszym parametrem świadczącym o szczelności okien jest Uw, czyli współczynnik przenikalności cieplnej. Zasada jest prosta: im wartość parametru jest niższa, tym mniej ogrzanego powietrza wydostaje się na zewnątrz. Dla dopracowanych pod kątem technicznym okien energooszczędnych wartość parametru nie przekracza 0,8 W/(m2K). Najlepsi producenci idą o krok dalej, oferując modele o ekstremalnie niskiej przenikalności na poziomie 0,6-0,7 W/(m2K). Aby osiągnąć takie wyniki, producenci wyposażają okna w specjalne uszczelki, stosują trójszybowe pakiety z gazem szlachetnym, wykorzystują metodę klejenia szkła do skrzydła na całym jego obwodzie.

Podpowiadamy, czy opłaca się kupować okna energooszczędne

Stoisz przed niełatwym wyborem stolarki okiennej do nowego domu i zastanawiasz się, czy opłaca się kupować okna energooszczędne? Eksperci z branży budowlanej jednoznacznie stwierdzają, że montaż okien i drzwi wejściowych o niskim współczynniku Uw jest inwestycją w ciepły, komfortowy dom. Mimo tego, że okna spełniające rygorystyczne normy budownictwa energooszczędnego i pasywnego są droższe od standardowych modeli, ich zakup szybko się zwróci w postaci niskich kosztów za ogrzewanie. Według szacunków, mieszkańcy domów jednorodzinnych wyposażonych w okna pasywne mogą zaoszczędzić rocznie nawet kilkaset złotych.

Comments are closed.